Smích je nejlepší lék, proč tomu tak je?
3 května, 2019Už není tajemstvím, že smích je přínosem a má spoustu příznivých vedlejších efektů. Vědci přesně nevědí, k čemu konkrétně smích je, proč k němu dochází a jak. Existuje několik teorií vysvětlujících to, proč se smějeme. Smích odbourává stres, je zdrojem přirozených látek podobných Valiu.
Podle sociálních teorií smích poskytuje jakési sociální pojítka a je způsobem udržení společnosti. Tím, že se smějeme vzniká spojení s druhými, sociální kontakt. Podle některých autorů pomáhá smích lidem vypřádat se s překvapeními, které přináší život. Proto nás rozesmějí situace při příjemných překvapeních, ale taky při stavech strachu, únavy nebo úzkosti.
Smích je taky součástí kultury a lidstvo pozná po staletí jeho blahodární vliv na organismus. Smích a obecně dobrá nálada redukuje hladinu stresových hormonů, které působí budivě, nastavují organismus do stavu pohotovosti, což je nápor a při dlouhodobějším působení to negativně ovlivňuje zdravotní stav a psychiku.
Proto právě smích tyto hormony redukuje, čím je tělo uvolněnější, bez napětí a stresu. Podle výzkumníků se tělo připravuje na smích a pamatuje si předchozí epizody smíchu. Proto očekávání může být aktuálně podstatnější než samotní zážitek, který smích vyvolá. Takovéto zjištění jsou užitečná a můžou vést k lepšímu pochopení zdravotních účinků smíchu a možnosti jeho užívání při různých typech léčení a terapie.
I další výzkumy podporují tezi, že anticipace pozitivního zážitku vyvolává u lidí lepší pocity. Navíc, tyto výsledky přímo nedokazují, že očekávání, anticipace smíchu zlepšuje jednoznačně zdravotní stav a dobrá nálada a smích jsou jen jedním z mnoha jiných faktorů, které zlepšují náladu, upokojují rozrušení a navozují relax a upokojení. Když se smějeme, zvyšujeme si tím kondici, protože se nám uvolňují svaly jako při tělesném cvičení. Plíce dostávají čtyřikrát víc kyslíku, srdce bije rychleji a na chvíli se nám zvýši krevní tlak.
Smích odbourává stres
Smích odbourává stres, pročisťuje dýchací cesty, podněcuje pozitivní emoce, odstraňuje nahromadě napětí a přebytečnou energii. Pomáhá nám překonat rozličné životní neúspěchy, a co je nejdůležitější, zpříjemňuje život. Zdravý smích podporuje tvorbu a vylučování katecholaminů – adrenalinu, noradrenalinu, dopaminu a hormonů, které podporují vylučování endorfinů, což jsou látky působící na organismus podobně jako sedativa či antidepresiva, čili tlumí fyzickou a psychickou bolest, odstraňují smutek, zlou náladu a depresi. Endorfíny regulují psychický stav a mohou nás přenést do výborné duševní nálady. Když se někdo směje v ožehavé situaci, zpomaluje tak vyměšování stresového hormonu adrenalinu, co způsobí, že srdce potom tluče klidněji, svaly se uvolní z křeče a člověk se cítí zase uvolněný a ve stavu rovnováhy.
Není divu, že mnoho lékařů a terapeutů předepisuje smích jako léčební prostředek. Na některých anglických a amerických klinikách mají opravdové pokoje smíchu, v kterých se promítají filmy, v nichž vystupují klauni, nebo kde rodiče a zdravotní personál baví děti vyprávěním veselých příhod a terapie smíchem se tak stává regulérní metodou při některých typech onemocnění, jako jsou deprese, ale také léčba chronické bolesti či při dlouhodobě nemocných a hospitalizovaných dětí. Smích je dostupný nám všem. A v lékárnách za něj nepřiplácíte žádny doplatek…