Obezitu vyženeme z těla nejlépe pohybem
12 ledna, 2020Obezitou trpí v české populaci každý pátý muž a dokonce každá třetí žena. To nás řadí na přední místo tohoto nelichotivého žebříčku v Evropě. A pokud k tomu připočteme i nadváhu, pak právě vábně nevypadá 68 procent žen a 72 procent mužů. Proto se o obezitě hovoří jako o epidemii třetího tisíciletí. Zřejmě právem, neboť přejídání údajně zabilo více lidí než všechny války dohromady. A počet obézních lidí stále stoupá. Zatímco v roce 1995 se jejich počet na celém světě odhadoval na 200 milionů, v roce 2000 jich bylo už 300 milionů.
„Je to bohužel dáno současným stylem života naší generace,“ konstatuje primář MUDr. Jiří Leisser z lázní Teplice nad Bečvou, kde se obézním lidem úspěšně věnují. „Všichni v podstatě víme, co je příčinou naší obezity. Nepravidelná strava, zbytečně velké porce jídla, jeho špatné složení, k tomu stres, který si kompensujeme právě jídlem a pak alkohol a především málo pohybu. Přitom není sebemenší důvod, abychom byli obézní. Jen je třeba změnit denní režim a stravovací návyky.“
To se lehce řekne, ale horší je to s uvedením této rady do našeho života. Takže, čeho se raději v našem jídelníčku vyvarovat? „I to je v podstatě známo. Vyhněte se rafinovanému cukru, moučníkům, čokoládám, sušenkám, coca- cole, zmrzlinám. Omezte živočišné tuky obsažené v pomazánkách či masných výrobcích a nahraďte je nahraďte rostlinnými tuky. Také bílé pečivo či bílou rýži a těstoviny vyměňte celozrnné pečivu, rýží natural a celozrnné těstoviny. A nechte si zajít chuť na smažená jídla a tučné sýry. Namísto toho si každý den dopřejte zhruba hodinku aktivního pohybu. A pokud nemáte čas na sportovní aktivity, tak alespoň choďte pěšky,“ radí jednoduše doktor Leisser.
Jak se tedy postupně zbavit postavy budící v zrcadle pocit hrůzy?
„Velmi vhodným místem na zahájení postupného hubnutí jsou lázně,“ radí doktor Leisser. „Lékaři společně s nutričními specialisté každému poradí jak s hubnutím začít, čeho se v jídle vyvarovat a co si naopak nandat na talíř.“ A další výhoda pobytu v lázních? Člověk tu nemá svou domácí, k prasknutí narvanou lednici!
Pokud se nám v prvních dnech a týdnech podařilo shodit váhu, hrozí ještě jedno nebezpečí – takzvaný jojo efekt. Jednoduchá rada: vydržet. „Ano, vydržet a nevrátit se do dříve zaběhlých stravovacích návyků, včetně sledování televize za zvuku křupajících brambůrků. Denně nebo ob den se věnovat například menšímu vytrvalostnímu tréninku. A hlavně, nevymlouvat se, že dnes ne ale až zítra! Tohle čekání by nás přišlo hodně draho. A pak bych také varoval před všemi těmi zázračnými tabletkami. Žádná nefunguje,! říká dále doktor Leisser.
Hubnutí je samozřejmě chvályhodná činnost, ale nic by se nemělo přehánět. Neměli bychom chtít zhubnout co nejrychleji. Zpočátku se nám možná podaří zhubnout rychle tři až čtyři kilogramy, ale pak se úbytek zpomalí a my pomalu ztrácíme sílu pokračovat. Protože tělo nedokáže rychle ztrácet tuky ale bílkoviny, které jsou nutné pro růst svalstva. Proto je optimální úbytek hmotnosti mezi jedním a dvěma kilogramy měsíčně. Právě tak ztrácíme hlavně tuk a neubývá nám svalová hmota. A hlavně nesmíme zapomínat, že je vždy třeba doplnit omezení stravy i zvýšenou fyzickou aktivitou. Prostě méně jídla, více pohybu.