Pro své vlastní bezpečí volte pouze kvalitní respirátory

Pro své vlastní bezpečí volte pouze kvalitní respirátory

24 listopadu, 2021 0 Od Redakce

Covid změnil tvář světa více než cokoliv jiného od dob studené války. Nejenže se kvůli němu takřka zastavila mnohá průmyslová odvětví, ale také i služby.

Rovněž jsme nuceni dbát více na ochranu svého zdraví, což se mimo jiné projevuje i v nutnosti dodržovat alespoň dvoumetrové rozestupy, respektive nosit respirátory.

Musí být funkční

Respirátory ještě donedávna nebyly mezi většinovou společností příliš rozšířené. Krom některých medicínských oborů se víceméně používaly pouze ve stavebnictví. Pandemie však mnoho věcí změnila a dnes jsme nuceni nosit tento druh ochrany v obchodech a v dalších veřejně přístupných uzavřených prostorách.

Nicméně ne vždy respirátor funguje. Samozřejmě, že i méně kvalitní verze jsou lepší než klasická nebo podomácku vyrobená rouška, ovšem to stále nestačí. Abyste měli jistotu, že vám do těla nevniknou viry, budete potřebovat opravdu dobré respirátory FFP2, případně verze o jeden level lepší.

Jejich užitečnost tkví hlavně v tom, že disponují dostatečně kvalitní protektivní vrstvou, která dokáže zachytit nejen větší částice typu prach, ale právě i poletující viry. Na rozdíl od minulého roku se již dnes dají respirátory koupit za docela slušné peníze. Někteří čeští výrobci, například společnost GOOD MASK, dokonce nabízejí i vzorky zdarma.

Dají se dezinfikovat?

Látkové roušky měly jednu zásadní výhodu – daly se používat víckrát, zatímco respirátor si většina lidí nasadí jen jednou a následně vyhodí. Jde o správný postup, nicméně zároveň se jedná o plýtvání.

Tomu však můžete zabránit, a sice zakoupením speciálního dezinfekčního prostředku vhodného právě pro čištění různých zdravotních ochranných pomůcek. Tento druh dezinfekce neobsahuje žádný alkohol, který by mohl narušit strukturu ochranné vrstvy, a tudíž respirátor nepoškozuje. Po aplikaci je však nutné alespoň jednu hodinu počkat.