Může mi vaporizér pomoct přestat kouřit cigarety? Ano, říkají odborníci!

Může mi vaporizér pomoct přestat kouřit cigarety? Ano, říkají odborníci!

3 května, 2024 0 Od admin

Vaporizace je stále populárnější alternativou k běžnému kouření klasických cigaret. Někteří si zkrátka užívají možnost inhalace olejů a bylin bez karcinogenního kouře, ale jsou tady i tací, kteří ji využívají při své snaze přestat kouřit cigarety. Budete mezi nimi i vy?

Co je to vaporizace?

Jedná se o proces, při kterém se sušené rostliny nebo koncentráty ohřívají na teplotu, při které se z nich uvolňují účinné látky, ale přitom nedochází k hoření. Tím se snižuje množství škodlivých látek, které se uvolňují při kouření tradičních cigaret. A ano, existuje několik studií, které naznačují, že vaporizace může být účinným způsobem jak omezit svou závislost na nikotinu a pomáhá lidem přestat kouřit cigarety.

Jak vaporizéry fungují

Jsou to zařízení, která přeměňují sušenou byliny, oleje či koncentráty na páru, kterou lze inhalovat. To znamená, že se vytváří pára bez škodlivých spalin, které vnikají při kouření cigaret a které kuřák vdechuje do plic. Fungují na principu ohřevu pomocí konvekce nebo kondukceKonvekční vaporizéry ohřívají vzduch, který prochází materiálem a vytváří páru. Kondukční vaporizéry jako je PAX Plus, ohřívají materiál přímo pomocí horkého povrchu.

Srovnání s cigaretami

Vaporizace je zdravější alternativou k tradičnímu kouření cigaret. To je zkrátka fakt. Při vaporizaci nedochází k hoření a tím pádem také vdechování škodlivých látek, které jsou přítomny v cigaretovém kouři. Ten obsahuje tisíce chemických látek, z nichž mnohé jsou toxické a některé přímo karcinogenní. Patří sem dehet, oxid uhelnatý, arsen, kadmium, polycyklické aromatické uhlovodíky, benzen,… a tak bychom mohli pokračovat. Jelikož při vapování, nedochází k hoření, tyto látky v páře obsaženy nejsou a to znamená, že vapování je šetrnější k plicím a celkově méně škodlivé. Navíc se také při vaporizaci v PAX Plus uvolňují účinné látky z materiálu mnohem efektivněji než při kouření a díky tomu můžete spotřebovat méně materiálu k dosažení stejného účinku.

Proč přejít na vaporizér

Přestat kouřit cigarety může být obtížné, ale vaporizace je oblíbenou a především účinnou alternativou, která je mnohem méně škodlivá než kouření cigaret. Při vaporizaci se neuvolňují toxické látky, které se uvolňují při spalování tabáku. To znamená, že používání vaporizérů místo běžných cigaret, může pomoci snížit riziko vzniku mnoha zdravotních problémů, jako jsou rakovina plic, srdeční choroby a respirační onemocnění. Zároveň můžete i ušetřit. I když náklady na pořízení vaporizéru jsou vyšší, náklady za náplně jsou mnohem nižší než výdaje za cigarety u běžného kuřáka. Další výhodou je sociální akceptace. Kouření cigaret může ostatním vadit a zanechává nepříjemný zápach na oblečení i v místnosti. Vaporizace je mnohem diskrétnější a méně rušivá pro ostatní. Vaporizér také nezanechává nepříjemný zápach a je navíc akceptovaný i na místech, kde může být kouření cigaret přímo zakázáno.

Shrnuto, podtrženo. Ano, vaporizéry vám můžou pomoct při zbavování se závislosti na kouření a dokonce mají ještě mnoho dalších výhod, včetně zdravotních, finančních a sociálních, které můžou motivovat i další kuřáky pro přechod na vaporizéry.