Jak si užít jízdu

Jak si užít jízdu

29 června, 2021 0 Od admin

Ať už jste zapálení cyklisté tělem i duší, nebo jste na kole seděli naposledy v osmi letech, určitě všichni znáte ten opojný pocit, když kolo pořádně rozšlapete, vzduch sviští a okolí se míhá kolem vás. Je to svým způsobem tak trochu návykové a pro mnohé to znamená vyjádření svobody. Jedu, kam chci, cítím vítr ve tváři a spoléhám sám na sebe.

Cestou necestou

Nezáleží na tom, jaké treky preferujete. Jak silniční, tak horská cyklistika je krásná i náročná zároveň. V každém případě je prozíravé se na cesty připravit správným vybavením. Samozřejmě na prvním místě je kolo, které je ideální vybírat podle toho, do jakých tratí se chcete pouštět. A když už ten svůj vyladěný bycikl máte a dobře vám slouží, je dobré dopřát mu pravidelnou údržbu, aby vás vždy dovezl do cíle.

Nejde módu, ale o nutnost

Jezdec si také zaslouží pohodlí, protože na delších vyjíždkách může i maličkost způsobit, že si výlet neužijete. Například rukavice na kolo dodají jistotu při úchopu řidítek, ruce se nesmekají, ale prsty jsou volné a bez omezení ovládají brzdy. Dalším důležitým vybavením jsou kraťasy na kolo. Můžeme vybírat z nepřeberné nabídky – kdo ze zásady odmítá přiléhavé elasťáky, jsou tu pro něj volné šortky, do kterých je měkká cyklistická vložka zabudována téměř neviditelně. Bez ní ale v žádném případě není radno vyjíždět na delší trasy 🙂

Funkční oblečení

Cyklistické oblečení vyžaduje speciální materiály. Dres na kolo musí být prodyšný, aby odváděl pot, ale zároveň musí zabraňovat pronikání studeného vzduchu k tělu. Funkční trika, kraťasy i dlouhé cyklistické kalhoty jsou proto ušity tak, aby záda a podkolenní jamky větraly, zatímco hruď a přední strana stehen jsou chráněny teplejší vrstvou. A pak už jenom doladit barvičky a stát se stylovým králem treku!

Důležitý doplněk

V neposlední řadě ale musíme myslet na fakt, že kolo nemá kufr. Na každou vyjížďku je dobré mít s sebou náhradní oblečení pro případnou změnu počasí, základní nářadí na jednodušší správky kola a něco malého na zub. Batohy na kolo tyto situace řeší – a opět si lze vybrat ze široké nabídky typů a velikostí. Vždy je dobré ujistit se, že batoh i upínací řemínky přes tělo dobře sedí, na zádech je měkká pevná výstelka, která nezabraňuje proudění vzduchu, a dovnitř se vejde vše, co potřebujete.

Hurá na kolo!

A teď už nám nic nebrání nasednout a užít si krásné dlouhé dny tím, že budeme poznávat nové trasy a užívat si ty staré oblíbené. Tak ať vám to šlape!